Briggen Tordenskiold ble bygget ved Krognæs Skibsværft i Hommelvik i 1860. I 2012 kom en nøyaktig modell av seilskipet på plass i Hommelvik kirke som gave fra Malvik kommune i anledning kirkens 125-årsjubileum.
AV OLE CHRISTIAN IVERSEN

Foto: Stiftelsen Skoleskibet Tordenskjold
Verftshistorien i Hommelvik strekker seg langt tilbake på 1800-tallet. En av pionérene i denne industrien var forretnings- og stortingsmannen Johan Richard Krogness (f. 1814). Han kjøpte og etablerte seg på Karlslyst Gård i 1845. Blant mange industritiltak han var med å starte på midten av 1800-tallet var Hommelvik Jægtbyggeri.
I 1856 gikk Krogness sammen med Einar Gran og Nils. S. Holtermann og etablerte Hommelvigens Skipsværft. Her ble briggen Tordenskiold bygget i 1860 for rederiet Jenssen & Schavland Gram. Skipet var på 251 bruttotonn og 115 fot lang.
Da Krogness døde i 1872 avviklet enken Elisabeth Lucie all virksomhet og solgte eiendommene i Hommelvik. Verftshistorien i Hommelvik fortsatte imidlertid i enda drøyt 100 år, men det er en annen historie.
Skoleskip
Briggen Tordenskiold ble i 1899 ombygget og brukt som skoleskip for Trøndelag. Dette var da en gave fra Trondhjems Sparebank og Trondhjems Brændevinssamlag.

Foto: Erik Olsen/Kystmuseet i Sør-Trøndelag
Til da hadde de fleste skoleskip i all hovedsak ligget til kai. Tordenskiold I regnes derfor som blant de viktigste tidlige skoleskipene fordi det seilte til havs fra dag én.
Skoleskipets formål var «å gi ubemidlede gutter, fortrinnsvis fra Trondhjem, anledning til uden betaling at oplæres i sjømandsskap, orden og diciplin».
Skoleskipet Tordenskiold I lå i Leith i Skottland da første verdenskrig brøt ut. Skipet ble hjemkalt, befalet ble umiddelbart beordret til marinetjeneste. Under denne perioden ble briggen lagt i opplag.
Tordenskiold II
I 1927 ble det skaffet et nytt skoleskip som ble døpt «Tordenskiold II». Briggen fra Hommelvikens Jæktbyggeri ble da rigget ned og deretter tatt i bruk som lekter. I 1938 ble Tordenskiold solgt til opphugging.

Foto: Det Gamle Norge (Facebook)
I 1941 ble det nye skoleskipet – Tordenskiold II – overtatt av tyskerne, og etter hvert rekvirert av Nasjonal Samling. Her skulle det tjenestegjøre som skoleskip for Hirdmarinen.
I 1947 mottok Stiftelsen Skoleskibet Tordenskjold kr. 351.608, – i krigsskadeerstatning. Dette beløpet har i dag vokst til 20 millioner kroner som stiftelsen forvalter.
Stiftelsen har som formål å støtte tiltak i Trøndelag som har til hensikt å gi opplæring i og informasjon om sjømannsyrket, samt sjø- og kystkultur.
Her er en oversikt over de mange ulike tildelingene stiftelsen har foretatt til store og små maritime prosjekter i Trøndelag: Tildelinger – Stiftelsen Tordenskjold
Modell fra Grimstad

Det var i forbindelse med 125-årsjubileet til Hommelvik kirke at idéen om et kirkeskip som gave fra Malvik kommune kom opp. Daværende kirkeverge, Jan Rynning, fikk raskt grønt lys fra daværende ordfører (samt tidligere sjømann og båtentusiast) Terje Granmo. Rynning hadde umiddelbart sine sambygdinger i skuteklubben i Grimstad i tankene for selve oppgaven.
Nere Igland startet å arbeide med skroget og står bak alt på modellen til og med dekket. Tormod Haldorsen har rigget den.
I et intervju med Grimstad Adressetidende 15. mai 2012 anslår Haldorsen at han har brukt rundt 300 arbeidstimer på oppdraget.
Kirkeskipet som henger i Hommelvik kirke er det 13. kirkeskipet som Grimstad Modellskuteklubb har laget. Tidligere har de produsert modellskip til kirker i både Spania og USA – foruten Norge.
Nervepirrende frakt
Frakten fra Sørlandet til Trøndelag og Hommelvik kirke foregikk med fly. Det var nervepirrende timer for både skuteklubbens medlemmer og kirkevergen. Riggen var så høy at skuta måtte legges sidelengs for å få plass i flyets lasterom. Men vel fremme viste det seg at modellen var helt uskadd.
Deretter ble skuta heist på plass i kirka, og der henger den midtskips og overvåker alle kirkelige anledninger i både sorg og glede.
For ordens skyld; modellen hadde en samlet prislapp på cirka 50 000 kroner.
Kilder:
Det Gamle Norge (Facebook)
Trondhjems Sjøfartsmuseum (Facebook)
Wikipedia
Stiftelsen Skoleskipet Tordenskjold (Nettsider)
Grimstad Adressetidende (15. mai 2012)
Malvik Bygdebok, bind IV (Kåre Forbord)
Historielaget Hommelviks venner bildearkiv

