Forord årbok 2005

Gjengitt fra årboka 2005 med tillatelse fra årbokkomiteen. tilrettelagt for web av HHV

Forord

Kjære leser! Det du sitter med i handa nå er den sjette årboka som historielagene i Malvik har gitt ut. For to av lagene er det jubileumsår i år. Historielaget Hommelviks Venner feirer i år 25 år, mens Historielaget Mostadmark Jernverks Venner feirer 20 års jubileum.

Lagene har fortsatt en meget arbeidsdyktig stab av flinke skribenter. Herfra er det også iår kommet mange interessante bidrag. Men etterhvert har vi også måttet bruke av det stoffet som har «overvintret» fra forrige år, slik at denne «reserven» er nå blitt redusert betraktelig. Så derfor vil redaktøren komme med en anmodning til alle lesere, som mener de sitter inne med godt stoff til ei historisk årbok: Kom med det! Ser du mørkt på å få det skrevet, så er det alltids noen som kan hjelpe til med det. For ordens skyld gjøres det her oppmerksom på at stoffet må ikke være 100 år gammelt for at det skal være interessant for ei historisk årbok. Det som skjedde på 1970- og -80-tallet er nå historisk materiale fra et annet århundre, og vil kunne være interessant for oss alle,- gamle som yngre.

La også iår denne lille boka bli julegaven til en leselysten mottaker, som ellers «har alt».

— tidligere utgitte årbøkene

Dersom det å lese denne boka får deg til å fatte interesse også for de tidligere utgitte årbøkene, så kan det opplyses om at disse lar seg skaffe ved å ta kontakt med et av historielagene. Bakerst i årets årbok vil du finne en oversikt over innholdet i de 5 første årbøkene.

Vi har også iår vært ute og fått næringslivet i Malvik til å bidra til utgivelsen av årboka, og vi sier tusen takk for bidragene som er gitt. Vi håper at dere vil få noe igjen for det.

På vegne av årbokkomiteen takker jeg alle som på en eller annen måte har bidratt til ugivelsen av årboka for 2005. Til leserne sier jeg  God fornøyelse!

Odd Bjørkli

redaktør