Gjengitt fra Årboka 2007 med tillatelse fra årbokkomiteen. tilrettelagt for web av HHV
Familien Lyng på Bjørnstadbakk(Granli)
Av Geir Edvard Lyng
Etter anmodning fra Malvik Historielag, har jeg skrevet en artikkel om min oldefar Odin Gerhard Olausen Lyng og hans familie i Malvik.
Odin ble født i Trondheim 13. april 1851. Foreldrene var «musikkorporal» Olaus Andersen Lyng fra Verdal og «pike» Anna Holm fra Trondheim. De var ikke gift, og Odin vokste opp som fostersønn hos Nils Jacobsen og Marit Jonsdatter på husmannsplassen Vikhammerløkka. Ved folketellingen i 1875 losjerte han på Vikhammergjerdet. Han var da gift med Siri Gurine Iversdatter. Siri var fra husmannsplassen Bjørnstadtrø under gården Bjørnstad Søndre. Plassen gikk i dagligtale under navnet Brubakken og lå i skogkanten til høyre for dagens E6, et par hundre meter etter Væretunnelen, når man kjører nordover. Ingen av husene står i dag. Deres første barn Anna Olina var født i 1873, og sønnen Iver Olaus ble født i 1876.

— flyttet til Auntrøa
Da Iver ble født, hadde familien flyttet til Auntrøa, og Odin var jernbanearbeider. Byggingen av Meråkerbanen var begynt, så jeg antar han var med på anlegget. Hittil hadde familien losjert hos andre, men i 1880 skjedde en bedring av deres tilværelse, da de flyttet til husmannsplassen Bjørnstadbakk under gården Bjørnstad Søndre. Denne lå ikke langt fra Siris hjemplass, bare litt høyere, derfor i dagligtale «oppi bak-kan». Det må ha vært et stort framskritt for familien da de kunne flytte inn i eget hus, selv om de ikke var selveiere.

Det lille bruket var ikke nok til å fø en familie, så Odin måtte fortsatt ha flere jobber. Han påtok seg gråsteinsmuring rundt i bygda. En periode var han også ansatt hos kjøpmann Theodor Moe ved Gamle Bybro. Han jobbet også ved Ranheim papirfabrikk, som startet sin virksomhet i 1884. Det ble nok lange dager, først utombygds arbeide deretter jobb på egen jord. Han dyrket opp det meste av jorda selv.
— om Odins opphav
Det skal ha gått en historie i Malvik om Odins opphav. Det ble sagt at han var et resultat av kongens reiser i landsdelen. Dette har jeg liten tro på. Er det ikke familielikhet mellom Odin og faren Olaus da? Som nevnt var Odin født utenfor ekteskap. Hans far ble senere gift i Trondheim og fikk flere barn i ekteskapet. Marie Antonette Lyng, Odins halvsøster, ble gift med fyrvokter og oppsynsmann på Munkholmen, Johannes Olsen Vigum. Jeg kjenner ikke til at Odins far noen gang besøkte familien i Malvik, men jeg vet at det var kontakt mellom Odin og søsteren Marie. Karlo Vigum, Maries sønn var jevnlig på besøk på Bjørnstadbakk. Han skal ha vært en habil musiker. Ved folketellingen i 1900 tittelerte han seg «musiker og retuchør».

Antar dette bildet ble tatt av Anna og Karl havdal føre de reiste til Amerika

Til høyre deres sønner Paul og Severin.
Den 27. mai 1901 var nok en milepæl i Odins liv. På Bjørnstadbakk ble det holdt et møte mellom han og gårdbruker Emanuel Bjørnstad. Det ble skrevet kjøpekontrakt, Odin skulle kjøpe husmannsplassen og kjøpesummen var 1400 kroner. Halvparten skulle betales «så snart ske kan», og den andre halvparten skulle betales senere. Avtalen var uoppsigelig fra selgerens side i 5 år. Videre står det i kontrakten at det var «fri havning i hovedbrugets udmark for de kreaturer som fødes på parcellen», og «kjøberen Odin Lyng har ret på i sin levetid at tage affald til brænde i hovedbrugets udmark». 1400 kroner var nok ingen liten sum i 1901.
— skjøtet utstedt.
Det tok 4 år før beløpet var betalt, og den 18. september 1905 ble skjøtet utstedt. Odin var selveier. Plassen ble nå kalt Granli.Siri og Odin fikk 6 barn. Tidligere er nevnt Anna Oline og Iver Olaus. Den 21. februar 1881 ble Inga Serine født. Hun ble bare 3 1/2 år og døde en måned etter at Edvard (min farfar) ble født. I 1888 kom Signe Ovidie og i 1895 Karl Ludvig. Ved folketellingen i 1900 er Edvard i tjeneste som jordbruksarbeider på Bjørnstad Søndre, og Iver er «tømmermand» og bor hjemme hos foreldrene.

— folketellingen i 1900
Datteren Anna Oline giftet seg i 1896 med Karl Henrik Petersen Havdal. De fikk sønnene Paul Olaf i 1896 og Sevet–in i 1899. Ved folketellingen i 1900 er Anna på Fevold som gruvearbeiderhustru. Ektemannen er der ikke, han er antagelig på arbeide et annet sted. Den 20. mai 1903 reiser familien med skipet «Tasso» til England. Derfra reiser de med «Carpathia» til New York. Billettene er betalt i Amerika, av hvem vet jeg ikke, men Anna hadde familie der. To søstrer av hennes mor, Anne Catrine og Beret Martha Bjørnstadtrø, emigrerte med sine familier tidlig på 1880-tallet. De hadde bosatt seg i Sioux City i staten Iowa. Også Anna og familien hadde Sioux City som reisemål. Livet i Amerika ble ikke som de hadde håpet. Anna døde nok tidlig.
Jeg har noen brev til familien i Malvik fra perioden 1907 til 1912. Alle er skrevet av Anna Olines tante Anne Holm, (gift med Isak Holm). Brevene forteller om guttene, og det går klart fram at det er slektningene som tar seg av dem. Farens omtale er lite fordelaktig, han er ikke særlig opptatt av guttenes ve og vel. Brevene nevner også Anne Holms søster Beret Martha som var gift med Tomas Bendiksen fra Skatval. Hvordan det gikk med guttene Paul og Sevet–in vet jeg ikke. Jeg har blitt fortalt at de omkom under 1. verdenskrig, men dette er høyst usikkert. Jeg har vært i kontakt med amerikanske slektsforskere, men ingen spor er funnet etter dem.

— overtok Granli
Iver Olaus Lyng var den som overtok Granli etter sin far. Han fikk skjøte på eiendommen i 1941, bare ett år før Odin døde. Iver ble gift i 1918 med Karen Nikolaisdatter Hønstad. De fikk barna Marit, født i 1919 og Odd Nikolai, født i 1922. Begge døde tidlig, Marit i 1932 og Odd Nikolai i 1942. Tvers søster Signe ble ikke gift og bodde hjemme til hun døde i 1938. Min farfar Edvard ble gift med Sigrid Risli fra Orkdal. De bosatte seg i eget hus på Tyholt i Trondheim. Edvard var snekker. Yngstemann Karl Ludvig begynte i 1913 i skomakerlære hos skomakermester Sivert Jakobsen på Ranheim, han ble senere ansatt som svend i samme firma. Ludvig ble gift i 1934 med Petra Følke fra Åsen. De bosatte seg på Ranheim.
— fra avisa Nidaros
For noen år siden var jeg så heldig å komme over disse utklippene hos en slektning. Det ene er fra avisa Nidaros. Hvor gammelt det er vet jeg ikke, men muligens fra perioden 1910 – 1920. Det andre er fra Arbeideravisa lørdag 22. juni 1935. Siri og Odin feiret diamantbryllup. Siri døde bare to år etter – i 1937, og Odin i 1942. Iver og Karen hadde ingen barn etter seg og Granli ble senere overtatt av Torbjørn Hønstad, brorsønn til Karen.

