Bombekrater oppe i Leistadåsen

Gjengitt fra Årboka 2022 med tillatelse fra årbokkomiteen. tilrettelagt for web av HHV

Bombekrater oppe i Leistadåsen. Enda et krigsminne

Av Joralf Halgunset

I flere årganger av årboka har vi publisert minner og hendelser fra krigen 1940 – 45. Denne krigen var en skjellsettende historisk begivenhet, også for dem som ikke ble direkte og dramatisk berørt. Fremdeles dukker det opp historier om forhold som gjorde sterkt inntrykk på dem som opplevde dem.

Roar Herjuaune kan fortelle om en spesiell hendelse som folkene på Leistad mellom var vitne til, og som den gangen brakte krigen nært inn på dem. En dag i våronna under krigen – året er usikkert – kom det et tysk bombefly over Leistadåsen. I det flyet passerte åsen, slapp det ei bombe som detonerte med dunder og brak. Hestene på åkeren ble skikkelig skremt, og folkene som arbeidet på åkeren ble selvsagt også forskrekket. Men ellers ble det lite snakk om denne tildragelsen blant folk i grenda, og så vidt en vet kom det heller ikke noe om den i avisene. Det er nærliggende å tenke at de tyske okkupantene ønsket å holde tett om det som skjedde den dagen, for dette var nok en hendelse utenom dagsorden.

— bombekrateret like etterpå

Gardbrukeren, Peter Leistad, og sønnen Morten, var opp til bombekrateret like etterpå, og Morten har i ettertid fortalt og vist til sine etterkommere hvor krateret er. Og fremdeles er dette bombehullet godt synlig for dem som vet hvor det ligger. Roar Herjuaune – Mortens svigersønn – tok seg bryet med å sette opp et skilt ved krateret for noen år siden. Det ble fjernet kort tid etterpå, uvisst av hvilken grunn. Kanskje de som fjernet det, trodde det hele bare var noe tøys. Et nytt skilt er nå satt opp, og kanskje kan det få stå i fred.

Det første skiltet som ble satt opp ved bombekrateret

Vi har nå i seinere tid gjort forsøk på å finne ut litt mer om bakgrunnen for at flyet slapp bomba. Blant annet har vi vært i kontakt med folk ved Rustkammeret i Trondheim, og også andre som har krigen i Trøndelag som sitt spesialfelt. Det de er samstemte om er at det mest sannsynlig var et bombefly på retur til Værnes fra et raid og som hadde fått problemer med å nå basen på Værnes. Kanskje var flyet i ferd med å gå tom for drivstoff. Ved å slippe ei bombe ble lasten såpass mye lettere at det nådde flyplassen på Værnes.

— loggført på Værnes

Denne uregelmessigheten ble sikkert rapportert og loggført på Værnes, og opplysningene er etter all sannsynlighet oppbevart i tyske krigsarkiver. Men å søke etter disse opplysningene der er i praksis svært vanskelig, især når en mangler detaljopplysninger om fly og tidspunkt. Men går du en tur på stien som går rundt Leistadåsen, vil du, på sida vendt ut mot Leistadgrenda, fremdeles se et tydelig hull etter bomba som falt ned der selv om naturen etter om lag åtti år har gjort en del for å jevne ut terrenget. Nå er det også satt opp et nytt skilt ved bombehullet.